ADVINVivaldi 1.0 ako nástupca obľúbenej Opery

Publikováno dne: 13.5.2016

Po dobu štrnástich mesiacov prebiehalo verejné testovanie úplne nového prehliadača Vivaldi. Teraz je tu očakávané prvé vydanie.

Obrázek

Užívateľa určite poteší rozhranie V ponuke je rada farebných motívov, ďalšie žiarivú perličkou je ale aj správanie a umiestnenia panelov stránok. Rozdelenie okien a zobrazenie webov vedľa seba je vítanou novinkou, rovnako tak ďalšie funkcie, ktoré iným prehliadačom zatiaľ chýbajú. "Robíme to pre vás, pretože vy si zaslúžite viac," hovorí na vydanie finálnej verzie zakladateľ Vivaldi Jon von Tetzchner.
A práve tento človek sa v roku 1994 podielal na založení Opery, ktorá priviedla na svet funkcie, ktoré potom iní napodobňovali. Po vydaní verzie 12 bolo zrušené vlastné vykresľovacie jadro Presto a dalšie kódy prehliadača. Vivaldiho založili na CHROMIU, rovnako ako ho využíva napríklad Chrome, ale rozhodne to na prvý pohľad nespoznáte. Vivaldi navyše pridal vlastné funkcie. Klávesnicové skratky teraz zmeníte oveľa rýchlejšie. Ďalšie pokročilé možnosti, a to predovšetkým v nastavení, vás taktiež nadchnú. Vivaldi ďalej zvláda zlučovať záložky alebo napríklad meniť dizajn. Vývoj ale naďalej pokračuje. Tvorcovia stále pracujú na sľubovanom integrovanom  e-mailovom klientovi, alebo na synchronizácii. Týchto sa dočkáme snáď už vo verzii 2.0. Vivaldi si však stále zakladá na svojom jednoduchom užívateľskom rozhraní, ktoré sa v určitých aspektoch odlišuje od Firefoxu či CHROMITE, a smeruje k lepšiemu. Prehliadač si môže užívateľ do značnej miery sám upraviť: dajú sa v ňom zlučovať záložky, priamo podporuje gestá myši a tak ďalej. Aktuálna verzia 1.0 je momentálne dostupná pre Windows, Mac OS X a Linux. Predvolený vyhľadávač, ktorým je Bing, veľmi ľahko zmeníte napríklad na Google.


Od tohto roku platí v SR nová legislatíva ohľadom používania cookies na e-shopoch a weboch. To mnohí návštevníci určite postrehli. Čo je ale na nič no ...


13.9.2022

viac

Každý okamih je vhodný pre zásadné rozhodnutie - zaobstarať si e-shop (nielen pre lekáreň) a umožniť tak zákazníkom nakupovať online z pohodlia domova.


22.11.2021

viac

E-shopy zaznamenali v roku 2020 explozívny nárast tržieb. Za rok 2019 predstavovali tržby e-shopov okolo 155 miliárd, za rok 2020 sa však čísla vyšplha ...


11.2.2021

viac
» archív noviniek